Loading

Obecnie edukacja rozwija się i wygląda zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. Coraz nowsze metody nauczania, więcej materiałów, przyrządów edukacyjnych, tablic interaktywnych i innych nowości. Wszystko to ma służyć temu, aby nauka była przyjemniejsza, a wiedzę łatwiej się przyswajało, pobudzając wszystkie zmysły. I z pewnością są to metody, które służą wiekowi dziecięcemu.

Kreatywny spacer ścieżką edukacyjną

ścieżki edukacyjneJednym z lepszych sposobów na przyswajanie wiedzy z zakresu biologii, chemii fizyki na poziomie szkoły podstawowej – czyli tak zwanej przyrody – są ścieżki edukacyjne. Po pierwsze jest to wędrówka na świeżym powietrzu. Dziecko zażywa ruchu . Jest to już dla niego urozmaicenie, że nie musi siedzieć w jednym miejscu. Po drugie działa na niego mnóstwo przyjaznych bodźców: powiew wiatru, śpiew ptaków, odgłos stawianych kroków, szum aut z oddali i inne. Po trzecie wszystko może poznać w praktyce. Na ścieżce edukacyjnej zobaczy strukturę pnia, kształt liścia, poczuje zapach drewna, z bliska przyjrzy się żukowi, usłyszy ćwierkanie wróbla. Dzięki temu o wiele więcej zapamięta. Za każdym razem, gdy ktoś zapyta go o daną informację, w jego umyśle odtworzą się wspomnienia z wycieczki. Toteż okazja, żeby swobodnie przekazać wiedzę – w rozmowie, luźnej wymianie informacji czy w formie konkursu. To aktywizuje i zaciekawia dzieci. Żadne dziecko nie odmówi wyjścia na wesoły spacer, podczas którego dodatkowo obiecamy mu atrakcje.

Korzystajmy z takich dobroci, jakie wymyśla i tworzy człowiek, jak ścieżki edukacyjne, czyli wiedza w praktyce. Korzystajmy z ich piękna, czyjejś wiedzy i dbałości o otaczającą nas przyrodę. Zarażajmy taką formą nauki nasze dzieci. Pokazujmy im, że zdobywanie wiedzy nie jest tylko siedzeniem nad książką czy przepisywaniem informacji, ale może też być dobra zabawą.

Top